[j-a-p-o-n-s-k-y-b-l-o-g]: >>>>>>>>>>>> cat /dev/mem/michal_cab > /dev/sda


dlouhou dobu jsem tomu nevěřil nebo jsem si nijak nepředstavoval, že se do japonska opravdu podívam. když jsem ale stál 13.10. na letišti v. havla v praze s letenkou v ruce, tak mi to poprvé začalo připadat trochu skutečné a najednou jsem z toho byl trochu naměko. do země vycházejícího slunce letím s turkish airlines, boarding oznamuje nějaká pani česky a jakoby nepřátelsky - kontrapozici pak vytvoří má spolucestující, která se omlouvá i za to, že si zapíná kabelku. chvíli se na mě dívá a pak se bezelstně zeptá: "are you an artist?"chvíli po startu je praha v mlze a pak už jen bílá spojitá plocha pod námi. do istanbulu, kde přesedám, přilétáme "za chvilku". rozlehlá letištní hala připomíná babylón - procházejí a střetávají se tu kultury ze všech končin. někdo si jede v jedné ruce telefon a ve druhé misbahu. wifi ve starbucks chce k loginu účet na f@c|<%0|k nebo registraci přes mail, takže do toho nejdu, žadnou otevřenou wifi jsem nenašel - shouganai. při procházení halou na mě z reklam koukají stejně bílé a pohublé modelky jako v praze, pekelné stroje segway proniky také až sem, že jste jinde je poznat i podle vzorů na podlaze. v letištní mešitě je prádzný bílý svatostánek orientovaný k mecce a měkký koberec - modlím se po svém, i když snad ke stejnému ____. na chvíli mě přepadne strach, že mi někdo čorne kecky, ale je to v pohodě. muslimové se tu modlí ve všech prostorách. po chvíli bloumání usedám na odpočívadlo a tři chlapíci předemnou začnou čistit okna - takové krátké kaligrafie mopem. ten "hlavní" je u toho fotografuje, asi aby dokázali že jejich práce není nějaké simulakrum. mají z toho legraci. zase chvíli bloumám, u stánku si poslechnu famous blue raincout, a tak dále a podobně - pět hodin čekání na letadlo to tokya uběhne jako nic...druhou - delší - část letu trávím četbou knihy japonci jak je neznáme od v. a. pronnikova a i. d. ladonova, ze které je hezky cítit, jak je navátá duchem "vědeckého" marxismu-leninismu. lepší příručku se mi ve shonu před odletem v mé knihovně najít nepodařilo. nicméně věřím tomu, že se z ní snad nějaké minimální předporozumění po náležité abstrakci získat dá. zaujme mě pasáž popisující specifický výraz fúrjú (fú - vítr, rjú - proud), kterým se údajně v japonštině vyjadřuje pocit krásna. samozřejmě hned myslím na noise. zajímavé jsou i pasáže o hagakure, bušidó, giri, lázních sentó, divadle nó... příval informací protínám sledováním nového mad maxe, jehož "příběh", vizualita i postapokalyptičnost jakoby vypadly z oka jedné z mnoha epizod hry borderlands 2. střídavé bdění a spánek mi zadělává na solidní jet lag. nutno dodat, že servis a kvalita pohoštění tureckých aerolinek je vynikající.

na letiště narita přistáváme až za tmy, 14.10 kolem půl sedmé večer. asi vzhledem k tomu, že jsem v imigračním dotazníku zaškrtl, že nepřevážím žádné drogy (myslel jsem na litr a půl slivovice) ani zbraně (myslel jsem na nářaďový nůž victorinox, který jsem raději nechal doma) vše proběhlo hladce a když jsem celníkovi ukázal zvací dopis z youkobo gallery, tak se usmál a nechal mě jít. za 3100 yenů si kupuju lístek z narity do stanice kichijoji. existujou sice levnější cesty, ale využívám pohodlí toho, že mě bus doveze kousek od místa, kde budu bydlet. přeci jen se na noční dobrodružství a první kontakt s tokijskou dopravou ještě necítím. představa že bych musel cestovat do městské části suginami z uena, nebo shinjuku mě (prozatím ještě) děsí. na letišti si kupuju v automatu za 120 yenů první japonský drink, pokukuju po hermeticky uzavřené kuřácké budce, koukám na chapíky co pomáhají nakládat do busů kufry, oni koukaj na gajdžina (cizince). japonci čekají spořádaně v řadách. vzduch je tady nějak zvláštně sladký a kořeněný. taky tu je cítit ohleduplnost. překvapěním je že poslední busy na kichijoji odjíždí v 18.30 a ve 20.55, pak už nic. no aspoň ten poslední stíhám. simka od t-mobile se mi nechytá, ačkoliv mě úředníček v praze přesvědčoval o opaku. mají tu otevřenou wifi, tak dávám vědět nejbližším.cesta z narity na kichijoji trvá asi hodinu a půl, pozoruju noční město, z dálky je vidět ruské kolo daikanransha i tókjó tawá. teprve po výstupu z autobusu mám pocit, že se dotýkám tokia. navzdory tomu, že kichijoji není asi možné, co do dojmů a impulsů, srovnávat např. se shibuyou, tak na mě v prvních chvíli působí dost silně. obrazy co mám v paměti díky shlédnutí blade runnera a ghost in the shell rychle blednou a nahrazují je bezprostřední vjemy. po chvíli zírání se vydávám asi na 2km dlouhou procházku přes zempukuji park ke galerii youkobo, kde mám do konce tohoto roku pobývat. ruch a neony kichijoji po chvíli zmizí a přede mnou se otevírají jen úzké uličky s malými rodinnými domky a cvrkání cikád. jednu najdu i na cestě.

krátce před jedenáctou zvoním a otevírá mi usměvavý tatsuhiko murata - jeden z provozovatelů galerie youkobo. hajimemashite, pak mě uvádí do místa kde budu pobývat. obuv samozřejmě nechávám před vstupem. studio/ateliér, kde se během otevřených dní vystavuje je velké asi 50m čtverečních a za jednou stěnou mám skromné, ale dostačující bydlení. tatami se nekoná, spím na normální posteli. jako přezuvky si z čech vezu teplé důchodky, protože něco jako ústřední topení tady neexistuje. když si je nandám připadám si mnohem víc jako ninja. omlouvám se tatsuhikovi, mám toho celkem dost, domlouváme se na zitřejším setkání. napadá na mě únava, takže záhy usínám. něco hlubšího než nrem spánek, řekl bych...